A niech się gniecie! Magiczny len

Len jest najstarszą tkaniną na świecie, prawdopodobnie powstał w Syrii około 7500 lat przed Chrystusem! Mimo to, tak wiele wokół niej narosło plotek i pomówień ;) Osobiście jestem jego zagorzałą zwolenniczką, a poniżej dowiecie się dlaczego.

Kiedyś len stanowił synonim ekskluzywności. Dziś jest nieco zapomniany, a najczęstsze skojarzenie z lnem to: "mocno się gniecie". Ja bym powiedziała: "A niech się gniecie! Im więcej tym lepiej!" Dlaczego? Fakt, że ubrania z lnu się gniotą jest dla nas gwarantem, że zostały wyprodukowane z włókien naturalnych, a w procesie produkcji nie używano formaldehydu do ograniczenia jego gniotliwości.

"Len się gniecie, ale drogo się gniecie”

Skupiamy się na jego gniotliwości, często nieświadomi tego, jak wiele ma zalet! A o to lista kilku wybranych:

  • Jest najbardziej higieniczną ze wszystkich tkanin - posiada naturalną odporność na działanie grzybów oraz bakterii, jest antyalergiczny i nie powoduje podrażnień. Dodatkowo, działa jak filtr, który chroni przed pyłem, hałasem oraz chemią o średnim natężeniu. Co więcej, z uwagę na podobieństwo w budowie komórkowej lnu i człowieka i właściwości całkowitego rozpuszczania komórek lnu przez komórki ludzkie przędza lniana jest wykorzystywana w chirurgi do szwów wewnętrznych. Z względu jego higieniczności używa się go jako woreczki do przechowywania jedzenia.

  • Ze względu na dużą zawartość lignin jest absorbentem UV, zatem ubrania z lnu nie przepuszczają szkodliwego działania promieni UV.

  • Posiada niewiarygodne zdolności termoregulacyjne - latem zapewnia uczucie chłodu (powoduje, że temperatura ciała człowieka latem jest o 3-4 stopnie niższa niż gdyby był ubrany np. w bawełnę, działa podobnie jak wentylator - odprowadza ze skóry dwutlenek węgla a doprowadza świeże powietrze). Zimą pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę - przewodzi ciepło 5 razy lepiej niż wełna! Zresztą, w lnie człowiek poci się o około 1,5 raza mniej niż w bawełnie. A gdyby było tego mało, świetnie pochłania wilgoć - potrafi pochłonąć aż do 20% swojej masy i nadal będzie suchy. Woda z lnu jest również bardzo szybko odparowywana. Czy te właściwości w połączeniu z zaleta pochłaniania szkodliwego promieniowania UV nie powodują, że ubranka z lnu zdają się być najlepszymi dla niemowlaków?

  • Posiada właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga naładowanych cząsteczek kurzu - zatem rewelacyjnie się sprawdzi jako tkanina na zasłony oraz pościel.

  • Udowodniono, że zasypiając w lnianej pościeli sen jest głębszy a sam proces zasypiania jest szybszy. W efekcie człowiek jest bardziej wypoczęty i ma lepszy nastrój.

  • Len jest łatwy w pielęgnacji. O wiele trudniej go zabrudzić niż inne rodzaje tkanin (kolejny argument za tym, że świetnie się nadaje na ubranka dla dzieci) i bardzo łatwo się go czyści - dobrze znosi nawet bardzo wysokie temperatury, nie mechaci się, nie traci swojej formy oraz wykurcza się najmniej z wszystkich tkanin naturalnych. Dodatkowo, jest bardzo trwały - stąd powiedzenie, że będzie służył latami, a każde pranie go uszlachetnia i sprawia, że jest coraz to miększy.

  • Warto też dodać, że len jest w pełni biodegradowalny i bezodpadowy. Utylizuje się go przez spalanie (powstaje popiół) lub gnicie.

Czy wiesz, że o ludziach, którzy noszą len mówi się, że mają charakter i wiedzą co dobre :)?

A jeśli szukasz, pięknej, ponadczasowej sukienki dla swojej córeczki albo sukienki na prezent, który będzie oryginalny i długo posłuży zapraszam Cię do moich Sukienic. Znajdziesz tam sukienki lniane i bawełniane o bardzo oryginalnych detalach!
zapisz się na nasz newsletter

Sukienice to sklep z sukienkami dla dziewczynek z tkanin naturalnych. Znaleźć tutaj można sukienki na chrzest, na roczek, na wesele i inne uroczystości oraz sukienki na co dzień.  Sukienki dziewczęce handmade - ręcznie szyte w Polsce. W ofercie sklepu znajdują się sukienki dla dziewczynek z lnu i bawełny, sukienki w kwiaty i inne wzory, sukienki z falbanami, sukieneczki na zimę i lato. 

© 2019 by Sukienice

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon