Czy twoje ubrania są toksyczne?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je, czyta etykiety, stara się odżywiać zdrowo, monitoruje stan powietrza, wybiera naturalne kosmetyki. Jednak mimo tego eko trendu i większej świadomości ludzi w tym temacie, mam wrażenie, że ciągle tak niewiele osób zwraca uwagę na to, co ubiera. I nie chodzi mi o modę, czy wyczucie stylu, ale o to, czy to, co nosi nie jest toksyczne i nie szkodzi zdrowiu.


Kupujemy dużo ubrań, robimy kompulsywne zakupy, często są to ubrania, które zakładamy jeden raz, rzadko zwracając uwagę na to, z czego uszyta jest dana rzecz. Bardziej nam zależy na tym by było atrakcyjne wizualnie i modne. A, czy wiesz, że większość naszych ubrań - ponad 60% - jest uszytych z tkanin syntetycznych, czyli takich, które od początku do końca powstały w laboratorium, a ich bazę stanowią pochodne ropy naftowej i węgla, jak również wodorotlenek sodu - najsilniejsza z zasad i jednocześnie substancja niezwykle silnie żrąca? To tylko początek długiej listy składu tkanin syntetycznych takich jak poliester, akryl, elastan, itp.


Niestety, alergia, czy podrażnienie skóry wydają się być najlepszym, co może nas spotkać w przypadku długotrwałego kontaktu naszej skóry z taką tkaniną. Toksyczne substancje przenikają przez naszą skórę, która, jak wiadomo, jest największym naszym organem. Niestety, z wieloma tymi substancjami nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić - kumulują się w wątrobie, czy węzłach chłonnych.


Wiele osób zmaga się z problemami hormonalnymi, problemami z płodnością, problemami ze strony układu oddechowego, nowotworami, czy nawet bezsennością. Czy jednak kiedykolwiek przyszłoby Wam do głowy, by powiązać to z tym, w co się ubierasz? Tak, to tylko kilka możliwych skutków długotrwałego lub częstego noszenia ubrań z włókien syntetycznych.

Czasem wybieramy tzw. tkaniny sztuczne, czyli wiskozę czy też popularny w przypadku ubranek dla dzieci bambus. Czasem producenci ubrań oszukują nas mówiąc, że są to tkaniny naturalne. Tak, ich bazę stanowi wprawdzie bambus czy celuloza, jednak one są same w sobie tak twardym surowcem, że nie dało by się z nich uzyskać włókna w sposób bezpośredni. Konieczne jest poddanie tego surowca działaniu podobnych substancji, za pomocą których uzyskuje się włókna syntetyczne. Dopiero w ten sposób przygotowany surowiec może być przerobiony na włókno. Gdzie tutaj zatem naturalność? Gdzie tutaj bezpieczeństwo dla dziecka? Dla nas?


Tych kilka akapitów z pewnością nie wyczerpuje tego tematu. Niestety, jest on jeszcze bardziej skomplikowany. Opisałam go szerzej w tym miejscu. Szczerze zachęcam Cię do poświęcenia kilku chwil na przeczytanie tego mini poradnika.

Najważniejszą wartością dla mnie przy tworzeniu mojej marki są naturalne, w pełni bezpieczne tkaniny. Nie idę tutaj na kompromis, mimo, że bardzo często kusi swoim pięknem np. wiskoza z dodatkiem lnu. To jednak nie byłoby naturalne. Nie byłoby zgodne z moim sumieniem. Nie byłoby szczere. Dlatego tkaniny, które wybieram są to wyłącznie tkaniny 100% bawełna lub 100% len. Oczywiście, bezdyskusyjnym wyborem jest certyfikat Oeko-Tex. Musi być. Jednak staram się szukać takich tkanin, które dodatkowo będą posiadały dużo istotniejszy dla mnie certyfikat, tj. GOTS 5.0. Dlaczego? Znowu odsyłam Was do broszury, którą przygotowałam.Kocham len, to już wiecie, jest piękny nawet gdy się gniecie, ale przede wszystkim jest najlepszym możliwym wyborem dla dzieci. Dla każdego człowieka. Najmniej poddawany procesom chemicznym, przy jego uprawie stosuje się zdecydowanie mniej pestycydów niż przy uprawie bawełny. Najbezpieczniejszy. Jego niewiarygodne właściwości, o których pisałam w poprzednim poście sprawiają, że to najlepszy z możliwych wyborów na każdą porę roku. Dlatego tak chętnie wybieram go do swoich projektów - sukienki dla dziewczynek, czy to te na wyjątkowe okazje jak Chrzest Święty, Roczek, czy to na co dzień są niezwykle wygodne i po prostu piękne.


Zachęcam Was do czytania metek ze składem surowcowym i do dokonywania dobrych wyborów zakupowych. To swego rodzaju inwestycja na lata.zapisz się na nasz newsletter

Sukienice to sklep z sukienkami dla dziewczynek z tkanin naturalnych. Znaleźć tutaj można sukienki na chrzest, na roczek, na wesele i inne uroczystości oraz sukienki na co dzień.  Sukienki dziewczęce handmade - ręcznie szyte w Polsce. W ofercie sklepu znajdują się sukienki dla dziewczynek z lnu i bawełny, sukienki w kwiaty i inne wzory, sukienki z falbanami, sukieneczki na zimę i lato. 

© 2019 by Sukienice

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon