Psychologia w szafie

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego najchętniej zakładasz czarne ubrania, albo lubisz kontrastujące zestawienia? Co takiego jest w tym grubym, obszernym swetrze, że tak chętnie zakładasz go, gdy wracasz zziębnięta i zmęczona po pracy do domu (oprócz tego, że jest ciepły, rzecz jasna;)? Albo dlaczego, czasem, kiedy coś założymy, nie czujemy się w tym dobrze? Przegladając swoją szafę pewnie znajdziesz tam też wiele rzeczy, które uważasz, że są ładne, ale jakoś nigdy ich nie założyłaś.Nie jestem psychologiem, ale zagadnienia z obszaru realacji psychologii i mody ogromnie mnie interesują, a wpis ten jest wynikiem mojego osobistego zagłębiania się w ten temat i chęci podzielenia się z Wami, tym, co mnie zaintrygowało. Mam nadzieję, że do porannej kawy lub wieczornej lampki wina będzie jak znalazł ;)
Ciekawą kwestią jest związek naszej osobowości z naszym stylem. Może słyszałaś kiedyś o modelu osobowości Wielka Piątka (ang. Big Five), który obejmuje 5 czynników osobowości: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.

Każdy z tych czyników składa się z szeregu cech i finalnie może występować w określonym 5-cio stopniowym natężeniu (można być np. bardzo neurotyczną osobą, albo osobą o bardzo niskim stopniu neurotyczności), a ich wypadkowa określa naszą osobowość. Okazuje się, że to, co lubimy nosić ma silny związek z naszą osobowością. Dlatego bywa tak, że coś jest obiektywnie rzecz ujmując ładne i pasuje do naszego typu urodu, ale nie nosimy tego, bo "nie czujemy się wtedy sobą".


I tak okazuje się, że osoby, u których ugodowość jest na wysokim lub bardzo wysokim poziomie chętniej wybierają ubrania w kolorach pastelowych i neutralnych, czy też łagodne - najczęściej kwiatowe - wzory.
Jeśli z kolei, przyjrzeć się otwartości (czyli takim cechom, jak np. pomysłowość, fantazja, działanie) opisanej na najwyższym poziomie w 5-cio stopniowej skali, okazuje się, że osoby tak scharakteryzowane preferują gładkie ubrania, bez wzorów, minimalistyczne. Co ciekawe, wysokim poziomem otwartości bardzo często charakteryzują sie artyści, intelektualiści i filozofowie, czyli osoby, w których głowach tyle się dzieje, że zdają się swoim strojem dawać nijako nierzucające się w oczy tło dla myśli. Przypomnijcie sobie chociażby styl Steva Jobsa, któremu z pewnością nie można zarzucić braku działania, fantazji, czy pomysłowości. Zawsze nosił czarny golf, jeansy - konkretnie zawsze to były Levi's 501 i sneakersy, najcześciej New Balance. Powstał nawet swego rodzaju żart, że codzienne noszenie tego samego zestawu ubrań to dla Jobsa o jedną decyzję mnie spośród tych, które musi podejmować każdego dnia.


Z drugiej strony, osoby, które nie sa zbyt otwarte charakteryzują się dość konserwatywnym stylem ubiernia się, wybierają tradycyjne i sprawdzone rozwiązania. Lubią np. długości midi w spódnicach i bluzki z kołnierzykami, niechętnie noszą ubrania odkrywające brzuch, plecy, czy ramiona. Jako przykład można przytoczyć tutaj księżną Kate. Myślę, że dworska etykieta to jedno, a drugie to styl księżnej odzwierciedlający jej osobowość. Wszak, Megan nosiła się zupelne inaczej jako Księżna;)


Wrażliwi oraz neurotyczni ludzie bardzo często wybierają kolor czarny. Dlaczego? Ponieważ daje on pewnego rodzaju emocjonalną ochronę. Wymusza dystans. A kiedy do tego preferujemy ubrania typu oversize zdajemy się mówić: to jestem ja, to moje, nie masz tutaj wstępu. Z różnych przyczyn nie chcemy się całkiem odsłonić przed drugą osobą. I nie mam na myśli tutaj fizycznej nagości, ale to, co mamy w naszym wnętrzu, lub to co tak na prawdę myślimy.

Z kolei kontrastujące zestawienia wybierają osoby, które mają skłonność do popadania z jednej skrajności w drugą, mają problem z balansem, czyli np. raz całymi dniami ciężko pracują, a potem mocno imprezują przez jakiś czas, albo raz są na rygorystycznej diecie, a chwilę potem jedzą wszystko jak lecie i w ilości każdej ;) Kontrast może podkreślać ich dwie sprzeczne strony.

Jak łatwo się domyśleć żywe kolory oraz odważne zestawienia wybierają osoby charakteryzujące się wysokim poziomem ekstrawertyzmu, skłonne do ryzykownych decyzji, bardzo kontaktowe i towarzyskie.


To, o czym należy pamietać, to fakt, że nasz styl determinowany jest przez wypadkową wszystkich tych 5 składowych naszej osobowości, a nie pojedyczno wyrwanej z kontekstu cechy. Jeśli macie ochotę sprawdzić jak Wasz styl ubierania się łączy się z Waszą osobowością na podstawie testu Big Five możecie go bezpłatnie wykonanać na poniższej stronie otrzymując interpretację.


https://www.psykhefashion.com/account


A na koniec mam dla Was jeszcze jedną ciekawostkę. Psychologia dość intensywnie zajmuje się tematem: co jest takiego w niektórych kolorach, teksturach, tkaninach, czy wreszcie rodzajach ubrań, że sprawiają, że czujemy się w nich tak dobrze i jak w takim razie można by to wykorzystać pod kątem terapeutycznym. Jednym z obiektów badań był sweter: miękki, obszarny, ciepły. Okazuje się, że dla naszej duszy jest on mniej więcej tym co ciepły rosół dla naszego ciała ;) Zawinięcie się w taki miękki sweter sprawia nie tylko, że jest nam ciepło i komfortowo ale przynosi nam także emocjonalne ukojenie i wyciszenie. Osoby silnie neurotycznie w sposób szczególny lubią się szczelnie zapatulić w sweter, niczym w kokon. Co więcej, według Doktor Cusin z Harvardu tego typu ubrania: miękkie, duże swetry działają podobnie jak ciężkie, miękkie koce - imitują przytulanie, redukując tym samym poziom stresu. Zresztą, badacze podkreślają także, że szczelne zapatulenie się grubą kołdrą ułatwia zasypianie i pomaga walczyć z bezsenością. Patrząc na mojego męża, myślę, że coś w tym jest ;)


Bardzo jestem ciekawa Waszych osobistych obserwacji w tym temacie i wyniku Waszego testu Big Five. Podzielcie się w komentarzu :)


Zdjęcie użyte w poście wykorzystano na podstawie bezpłatnej licencji serwisu freepik.com a linki autorstwa wyświetlają się po kliknięciu w zdjęcie.


zapisz się na nasz newsletter

Sukienice to sklep z sukienkami dla dziewczynek z tkanin naturalnych. Znaleźć tutaj można sukienki na chrzest, na roczek, na wesele i inne uroczystości oraz sukienki na co dzień.  Sukienki dziewczęce handmade - ręcznie szyte w Polsce. W ofercie sklepu znajdują się sukienki dla dziewczynek z lnu i bawełny, sukienki w kwiaty i inne wzory, sukienki z falbanami, sukieneczki na zimę i lato. 

© 2019 by Sukienice

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon